Dzień czwarty: Jak trenują bramkarze?

Drużyna scala się z każdym kolejnym dniem. Runda wiosenna zbliża się wielkimi krokami. Końca dobiega zgrupowanie w Policach, gdzie w pocie czoła zawodnicy odbywają codziennie po dwie jednostki treningowe. Dzisiaj zdecydowaliśmy się przyjrzeć pracy bramkarzy Nadmorskich, których przygotowuje trener Grzegorz Żmija. 

Praca z bramkarzami w pierwszej części jest wyizolowana. Nasi golkiperzy ćwiczą tylko w swoim gronie i wykonują polecenia szkoleniowca bramkarzy. Długi okres przygotowawczy daje wiele odpowiedzi naszemu trenerowi jeśli chodzi o pracę jego podopiecznych. – Jestem zadowolony z pracy jaka chłopcy wykonują. Był to okres bardzo długi. Od momentu przejściowego po kończący się obóz – powiedział w rozmowie z naszym serwisem Grzegorz Żmija. – Ten czas dał nam bardzo dużo. Poprawiliśmy pracę naszych golkiperów w aspektach ofensywnych jak i defensywnych. Jestem pewien, że ta praca przełoży się w stu procentach na ligę. Nasze cele są na dzień dzisiejszy jasne. Nic tylko się cieszyć, że jesteśmy zdrowi i przygotowania idą w dobrym kierunku. 

Do grona bramkarzy dołączył Kamil Lech, który trafił do naszego klubu z Warty Gorzów Wielkopolski. Jak ocenia nowy nabytek szef naszych bramkarzy? – Przyjście Kamila nie tylko zwiększyło rywalizację, ale również podniosło poziom naszych bramkarzy. Mecze sparingowe pokazują, że był to trafny transfer, który działa z korzyścią dla wszystkich. Oczywiście może bronić tylko jeden bramkarz, ale poprzez rywalizację i poziom sportowy wszyscy się obronią. Wpłynie to tak jak powiedziałem korzystnie na dyspozycję naszych golkiperów – mówi trener bramkarzy. 

Praca na treningu to tylko część pracy, którą wykonują nasi bramkarze. Trener Grzegorz Żmija odbywa również z nimi odprawy, na których pokazywane są ich zachowania w bramce podczas treningów i gier sparingowych. Wszystko to dzięki nagraniom ze specjalnej kamery, która jest umieszczona za bramką oraz z drona.  – Pozycja bramkarza nie składa się tylko z tego, żeby wykonywać interwencje w prawą lub lewą stronę. Jest to wiele  połączonych elementów sztuki bramkarskiej. W dzisiejszych czasach przechodzą w piłce nożnej fazy przejściowe, w  których bramkarz musi odgrywać bardzo ważną rolę. Nie tylko przy linii, ale jako zawodnik z pola, który asekuruje linię obrony – kończy urodzony w Wałbrzychu szkoleniowiec. 

 

fot. Kotwica Kołobrzeg